2 PORTUGALIA

erasmus-logo

“WITHIN NETWORKS – THE BEST AND THE WORST OF SOCIAL NETWORKS”
2017-1-ES01-KA219-038147_3

MOBILNOŚĆ W PORTUGALII

11.02.2019 – 15.02.2019

Grupa 15 uczniów i 3 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 368 im. “Polskich Olimpijczyków” w Warszawie wzięła udział w krótkoterminowej wymianie grup uczniów w Viseu w Portugalii. Pierwszego dnia mobilności zostaliśmy uroczyście powitani przez nauczycieli i uczniów szkoły goszczącej, a następnie odbyły się warsztaty na temat odpowiedzialnego używania sieci społecznościowych. Byliśmy uczestnikami spotkania w Urzędzie Miasta Viseu, gdzie pozyskaliśmy wiedzę na temat historii i tradycji miasta goszczącego. Zwiedziliśmy najważniejsze zabytki okolicy: Casa de Ribera, katedra, jak również przejechaliśmy się kolejką górską. W portugalskiej szkole odbyły się lekcje pokazowe z języka angielskiego i wychowania fizycznego. W czwartek odwiedziliśmy jedno z największych miast Portugalii – Porto. Podczas wycieczki z przewodnikiem zobaczyliśmy stare miasto, Torre Dos Clerigos oraz Stock Exchange Palace. Zrealizowany „Maraton fotograficzny” pozwolił stworzyć galerię obrazów na temat wymiany międzynarodowej: zabytki Viseu, jedzenie i tradycje, spotkani ludzie, przyroda. Stworzone plakaty zostały upowszechnione na różnych platformach, służących do upowszechniania rezultatów projektu. Ostatniego dnia podsumowaliśmy naszą mobilność oraz otrzymaliśmy certyfikaty. Dzień wyjazdu był bardzo smutny. Wróciliśmy do Polski z dużą dawką wiedzy na temat Portugalii oraz odpowiedzialnego podejścia względem publikacji artykułów i postów na różnych portalach społecznościowych.

PROGRAM WYMIANY MIĘDZYNARODOWEJ:

DAY 1 – ARRIVALS, Monday 10TH February

DAY 2 – WELCOME ACTIVITIES, Tuesday 11th February
Reception by the headmaster / Musical and poetic moment
Video moment by Spanish delegation
Workshop: Responsible use of social networks VS opportunities
Tea Party offered by Escola Professional Mariana Seixas

DAY 3 – CULTURAL DAY, Wednesday 12th February
Reception at Viseu City Hall, by the Cultural Affairs Councilor, Dr. Jorge Sobrado
Sightseeing in Viseu: Casa da Ribeira, Elevator to the Historical Zone, Cathedral
Peddy-paper in the town center

DAY 4 – RESPONSIBLE USE OF SOCIAL NETWORKS, Thursday 13th February
Integration in our school’s: life English and Physical Education classes
Workshop Security in Social Networks by Raquel Costa (school library)

DAY 5 – FAREWALL, Friday Thursday 14th February
Leaving to Oporto by bus
Visit to the Portuguese Center of Photography
Guided tour to Torre dos Clerigos
Visit to Oporto’s Historic Center
Visit to Oporto’s Ribeira
Guided visit to Stock Exchange Palace

DAY 6 – DEPARTURES, Saturday 15th February
Games about social networks with Kahoot online quiz
Creation of photo posters
Certificates’ ceremony

UCZESTNICY MOBILNOŚCI:

Nauczyciele:

PORTUGALIA: Jacinto Alexandre Peres Pinto, Ana Paula Ferreira de Albuquerque Vila Maior
HISZPANIA: Álvaro Botella, Irene Egido
POLSKA: Krystyna Sosnowska, Małgorzata Sobczyk, Beata Warda

Uczniowie:

Zuzanna Koczkodaj, Natalia Myśliwiec, Zuzanna Łysak, Aleksandra Staroń, Zuzanna Skoczylas, Anna Lipiec, Weronika Tomasik, Zofia Arczewska, Sandra Mędrzycka, Stella Jastrzębska, Wiktoria Grablewska, Julia Organiściak, Kacper Włodarek, Klaudia Gorecka, Magdalena Prusińska

Mobility in Portugal
(by Zuzia Łysak)

Day 1

On the first day everyone was excited. Our trip was so long and we were looking forward to meeting our new friends.

Day 2

On Monday we got colorful bands allowing to mix us for smaller groups. The Portuguese students guided us around their school. It was different than ours, but everyone liked it.

Day 3

Next day we visited Viseu. Firstly, we got big welcome from Municipal Office, then we went to small tram and got to the top of a big mountain. We visited local cathedral there. The city looked beautifully from that way.

Day 4

That day we got PE and English lesson. It was nice experience to look how another culture holds their classes. Then we had workshops about using internet safely. After 1pm. we had free time. Some of us went to local gallery and another visited Viseu.

Day 5

On Thursday we visited Porto. It’s a big city near the Atlantic Ocean. We were in Portuguese photographic centre there. We also visited local palace. We spent a lot of time in a park and next to the river.

Day 6

On Friday we did posters with our photos. We got some kahoot games too. We got our certifications and we went back home.

Day 7

That was the time to go home. When we met our friends in the morning, everyone was crying. Nobody wanted to say „goodbye”.